Herstoria

Kanały społecznościowe Dziewuchy Dziewuchom istnieją od 1 kwietnia 2016 r. i zostały powołane w sprzeciwie wobec planu zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych.

Fundacja Dziewuchy Dziewuchom powstała w 2018 r. jako kontynuacja i rozwinięcie działań administratorek facebookowej grupy i strony Dziewuchy Dziewuchom.

Atmosfera napięcia społecznego panowała już od marca 2016 r., gdy prezydium polskiego Episkopatu ogłosiło, że „w kwestii ochrony «życia nienarodzonych» nie można poprzestać na obecnym «kompromisie» wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję”. Najważniejsi biskupi – Stanisław Gądecki, Marek Jędraszewski i Artur Miziński – zaapelowali „do wszystkich ludzi dobrej woli, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę «życia nienarodzonych».

Wkrótce potem kraj obiegła wieść o projekcie nowelizacji ustawy zaproponowanej przez Obywatelską Inicjatywę Ustawodawczą “Stop Aborcji” wspieraną prawnie przez ultra-konserwatywną organizację Ordo Iuris. Projekt ustawy zezwalał na przeprowadzenie aborcji wyłącznie w przypadku zagrożenia życia kobiety, przy czym projektodawcy nie sprecyzowali w jakim stopniu życie to musiałoby być zagrożone, aby ciąża kwalifikowała się do legalnej procedury. Jednocześnie kobiety, które zaszły w ciążę w wyniku gwałtu lub kazirodztwa miały być całkowicie pozbawione tego prawa. Ustawa miała zakazywać aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu.

Informacja o planach restrykcji wywołała powszechne oburzenie, które w znacznej mierze skanalizowało się w założonej grupie Dziewuchy Dziewuchom. W ciągu pierwszej doby przyłączyło się do niej 40 tys. osób sprzeciwiających się zaostrzeniu prawa i poszukujących wsparcia informacyjnego w zakresie dalszych losów projektu. W ciągu kolejnych kilku dni grupa przekroczyła 100 tys. użytkowniczek i użytkowników.

W ten sposób grupa Dziewuchy Dziewuchom stała się internetowym fenomenem, forum dyskusyjnym i wirtualną przestrzenią wymiany doświadczeń - przede wszystkim między kobietami z całego kraju.

cookie
Nasza strona wykorzystuje pliki Cookies. Więcej szczegółów dotyczących danych, które przetwarzamy znajdziesz w Polityce Prywatności.  Jeśli chcesz wyłączyć zbieranie danych, skonfiguruj ustawienia w swojej przeglądarce.