Mamy cię na oku: Andrzej Mleczko

Kultura gwałtu jest wtedy, kiedy znany rysownik, satyryk, taki który uczestniczył w feministycznych projektach i ponoć popiera prawa kobiet, tworzy „śmieszny” i „ironiczny” cytat który brzmi: „Molestowanie brzydkich kobiet powinno być karane łagodniej”.

Kultura gwałtu jest wtedy, gdy osoba zarządzająca jego stroną na ważnym portalu społecznościowym, jest w stanie wrzucić taki obrazek jak każdy inny w tym cyklu (poprzednie trzy z serii Słowa na niedzielę to „Nie należy lekceważyć ludzi, którzy lekceważą ludzi”, „Cierpliwości nie można się nauczyć na kursach przyspieszonych” i „Wstrząs mózgu to u dzięcioła choroba zawodowa”).

Kultura gwałtu jest wtedy, kiedy ponad 2300 osób klika pod tą mądrością „lajka”, a kolejne 800 roześmianą emotikonkę (jest też 50 serduszek).

Kultura gwałtu jest wtedy, gdy wielu fanów i fanek rysownika bierze go w obronę pod kolejnymi negatywnymi komentarzami, bo „nie zrozumiałyście ironii”, „feministki powinny mieć do siebie trochę dystansu”, „powinnyście umieć z siebie żartować”, „przecież to wyrafinowany sarkazm”, podczas gdy inni spośród fanów po prostu twierdzą, że „taka prawda” i że „jasne, bo brzydkie mają mniejsze szanse” albo wprost „a kto by tam brzydkie molestował? chyba ślepy”.

Kultura gwałtu to wszystko to, co powoduje, że ludzie nie traktują molestowania czy gwałtów jako przemocy i obruszają się, kiedy ktoś chce je nazwać po imieniu. Kultura gwałtu to kultura, w której uznaje się, że mężczyźni mają prawo robić z ciałami kobiet co zechcą.

Dlatego tak ważne jest abyśmy na takie zachowania reagowały.
Jak długo jeszcze będzie na nie przyzwolenie?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*