Mamy cię na oku: Mateusz Kijowski

Pamiętacie czasy, w których nie mogłyśmy nawet zagłosować w wyborach? Nie, bo 100 lat temu nasze dzielne i odważne prababcie wygrały tę pierwszą walkę o prawa kobiet.
Więcej o ich trudach tu. Polecamy też film „Sufrażystka”.

Wiecie kto w Polsce utrudniał kobietom uznanie ich prawa do udziału w głosowaniach? M.in. Roman Dmowski, który uważał, że równość kobiet i mężczyzn jest niebezpieczna dla państwa polskiego. Mimo to Dmowski jest jedną z twarzy, którymi Mateusz Kijowski reklamuje marsz 11 listopada. Blok kobiecy ma w nim iść pod hasłem „Niepodległe Polki”. Całe szczęście, że idee Dmowskiego nie weszły w życie, bo to hasło brzmiałoby „Podległe Polki”.

Po Dmowskim na koncie Kijowskiego pojawiły się i inne zdjęcia osób zasłużonych dla Polski w różnych okresach historii. Dziewuchy, nie znajdziecie w tym gronie ani jednej kobiety.

Kijowski promuje marsz zdjęciem Dmowskiego, a narodowcy zaczynają swój pochód na rondzie Dmowskiego. Nie ma co się dziwić, że Polska nie jest krajem przyjaznym kobietom, skoro osobą która łączy ludzi wychodzących na ulicę w Święto Niepodległości jest mizogin, faszysta i antysemita.

O zdjęciu Dmowskiego więcej tu.
O tym jak Polki zdobyły prawa wyborcze przeczytacie tu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*