Od Francji i Islandii aż po Japonię i Mongolię. Cały świat demonstruje przeciwko zakazowi aborcji w Polsce

Juliette Binoche

Jak donosi serwis gazeta.pl „Głosy sprzeciwu wobec zakazu aborcji w Polsce płyną z całego świata. Mieszkańcy różnych stron świata publikują w mediach społecznościowych swoje zdjęcia z wieszakami. To gest solidarności z Polkami, które walczą o prawo do aborcji. Ale to nie jedyne wsparcie, jakie otrzymują kobiety w Polsce. W wielu krajach w najbliższy weekend odbędą się manifestacje pod polskimi ambasadami.

Protesty zapowiedziały solidarne z Polkami aktywistki z Wysp Brytyjskich. Na pikietę pod ambasadą RP w Londynie (9 kwietnia o godzinie 14) zapisało się już ponad 800 osób.

Dwie godziny później demonstrować będą Irlandki pod ambasadą RP w Dublinie.

Wsparcie okazują również Francuzki. Protest pod pod polską ambasadą w Paryżu odbędzie się w 10 kwietnia o godzinie 14.

Organizacja Le Planning Familial zachęca do okazywania swojej solidarności z polskimi kobietami w mediach społecznościowych. Organizacja równościowa ILGA-Europe sfotografowała się z hasłami „Solidarność z Polkami”. W Brukseli, gdzie swoją siedzibę ma ILGA, protest przed ambasadą RP odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 14.

Problemami Polek przejmują się również Islandki. Protest w Reyikjaviku odbywa się 9 kwietnia o godzinie 11 pod polską ambasadą.

Czeszki już szykują się na protest, który odbędzie się przed polską ambasadą w Pradze 8 kwietnia o godzinie 13:30. Demonstracja jest organizowana przez ruch Česká ženská lobby. „Wolność wyboru: Protest dla poparcia polskich kobiet” – piszą Czeszki.

Demonstracje i pikiety odbywają się w ten weekend również w mniej oczywistych miejscach, takich jak Tbilisi, Tokio czy Nowym Jorku.

Holenderska organizacja CHOICE for Youth and Sexuality również zachęca do publikowania zdjęć z wieszakami w portalach społecznościowych. „Czy mamy wrócić do czasów, kiedy wieszaki były narzędziem, którego zdesperowane kobiety używały, by przerwać ciążę? Absolutnie nie!” – piszą działaczki.

Swoje zdjęcia wysyłają także kobiety z południowo-wschodniej Europy, m.in. Mołdawii.

Wsparcie wysyłają także osoby niezwiązane z żadnymi organizacjami. Część z nich można znaleźć na międzynarodowym wydarzeniu Show solidarity with Polish women! Nie tylko Europa, ale też bardziej egzotyczne zakątki świata wysyłają do Polski słowa wsparcia.”

Oryginalny artykuł znajdziesz tutaj:

Od Francji i Islandii aż po Japonię i Mongolię. Cały świat demonstruje przeciwko zakazowi aborcji w Polsce

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*